“TOPLUMDA İNFAİL YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

“GÖÇÜN SORUMLUSU SIĞINMACILAR DEĞİL SAVAŞI VE KAOSU BESLEYENLERDİR”

“Türkiye geçmişinden gelen merhamet duygusu ve güven veren tavrı ile yüzyıllardırmazlumların korunaklı kalesi olmuştur. Geçmişten bugüne Türk milletinin mayasındakendisine sığınan insana sahip çıkma dürtüsü vardır.Son 10 yıl içerisinde dünya üzerinde ve Ortadoğu’da gerçekleşen savaşlar, terör örgütlerininyerel halk üzerindeki baskısı etki-tepki oluşturarak göçü doğurmuştur. Bu göçler sonucundaülkemiz, milyonlarca sığınmacıya kucak açmıştır. Onlara ev sahipliği yapmaktadır.Savaşların sonucunda oluşan sığınmacı akınına karşı, Türkiye olarak yürüttüğümüzpolitikalarla milyonlarca masum insanın; kadının, çocuğun, gencin, yaşlının hayatını kurtardık.Bombaların hedefi olan, çatışma ve ölümün kol gezdiği sokaklardan, beldelerden, şehirlerdenülkemize uzanan bu göç yolculuğunda sığınmacıların,sorunun kendisi değil bizatihi mağdurlarıolduğunu söylemekte yarar vardır. Bu göçün sorumluları sığınmacılar değil savaşı ve kaosubesleyen kimselerdir. “

“CHP 2016 YILINDAKİ SIĞINMACILAR İLE İLGİLİ RAPORUNUN TAM AKSİNİ SÖYLEMEKTEDİR”

“AK Parti olarak bizim önceliğimiz insandır, insan hayatıdır. Ancak muhalefetin başını çektiğibirtakım kimseler için insan ve insan hayatının pek de bir önemi olmadığını anlıyoruz. Bukapsamda bir süredir, sistematik bir şekilde medyada yalan haber ve dezenformasyonların yeraldığını izlemekteyiz. Suriyeli ve Afgan sığınmacılarla ilgili yapılan asılsız haberlerinmihrakları toplumu tahrik etmeyi, toplumumuza nefret tohumları ekmeyi ve çatışma ortamıoluşturmayı hedeflemektedir.Sığınmacılar hakkında doğru bilinen yanlışları defalarca anlatmamıza rağmen, maalesef CHPlideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başı çektiği muhalefet yanlış bilgileri bilerek veya bilmeyerekyahut kasıtlı şekilde paylaşma çabası içerisindedir. Bu yanlış bilgileri düzeltmek ve doğrularıpaylaşmak ise bize düşmektedir.CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sığınmacılarla alakalı yaptığı açıklamalarda, 2016 yılındaCHP’nin sığınmacılarla ilgili hazırladığı raporun tam aksine söylemlerle, tam söylediklerinintersine ırkçılığı, ötekileştiriciliği ve ayrımcılığı körükleyici söylemler içerisindedir. İnsanlarüzerinden birtakım siyasi emeller ve siyasi söylemler üretmek yanlış bir politikadır.CHP Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ise sığınmacı ve yabancı uyruklu insanlarhakkında böylesine ayrımcı bir dil kullanması, insanları kimliklerine veya vatandaşlıktakibilgilerine göre hizmetlerini kısıtlaması veya tamamen imkânsız hale getirmesi kabul edilebilirdeğildir. Bu Anayasamıza da dünyadaki bütün evrensel insan hakları ilkelerine de aykırı birtutum ve davranıştır.”

“419 BİN SURİYELİ ÜLKESİNE DÖNDÜ”

“Toplumumuzda infial yaratmak adına yayılan haberler en net ifade ile gerçeğiyansıtmamaktadır. Bununla birlikte Türkiye’de; Ülkesine dönen Suriyeli sayısı 2020 tarihi itibariyle 419 bin 40’tır. Devlet üniversitelerinde okuyan Suriyeli öğrenci sayısı 2018-2020 arası 73 bin 570’tirve Suriyeliler üniversiteye sınavsız girmemektedirler. Tüm Yabancı öğrencilereayrılmış kontenjanlar için yapılan sınav ile üniversiteye girme hakkını eldeetmektedirler.Türk vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısı 2019 tarihi itibariyle 110 bin (53 bini yetişkin,57 bini çocuk) olarak kayıtlara geçmiştir.Toplumumuzun kafasındaki bir diğer soru ise ‘Sığınmacılar bayramlarda ülkelerine geridönüyorlar. O zaman Türkiye’ye geri dönmesinler, orada kalsınlar?’ şeklindedir. Savaşın ve çatışmaların sürdüğü, insana can güvenliğinin verilmediği bölgelere sığınmacıları gerigöndermek katliamdır. Bunu yapmak katliama ortak olmak demektir. Bayram vesilesi ile sözkonusu gidiş-dönüşlerin sebebi, Suriyeli sığınmacılar ile ülkelerindeki bağların güçlü tutulması,kaybettikleri yakınlarının mezarlarına, yaşlı akrabalarının yanlarına gitmeleri ve olası bir topludönüşte gönül rahatlığıyla Türkiye’den ayrılmalarını sağlamaktır. Bu bir politikadır ve doğruşekilde uzun yıllardır uygulanmaya devam etmektedir.AK Parti olarak biz ülkelerinden ayrılmak zorunda bırakılmış sığınmacıların hukukunugözetmeye, insan hayatını ve insan haklarını öncelemeye, her bir insanı kardeşimiz gibi görerektoplumumuza nefret değil sevgi tohumları ekmeye devam edeceğiz.”

banner11
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhammed 1 yıl önce

Yav kardeşim tamam kaosu besleyenlerde bu ülke yol geçen hanı mi ki elini kolunu sallaya giriyor

banner16

banner14