SOSYAL DEMOKRASİ DERSİ...

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sosyal demokrat olduğunu söyledi. Sosyal Demokrasi fikrine üniversite yıllarında okuduğu kitaplar ve Kur’an-ı Kerim’in Türkçe meali sonrasında kapıldığını ve Bolu’da yaptığı İlçe Merkez Başkanlığı’ndan bu yana aynı fikirlere sahip olduğunu belirtti. Başkan Tanju Özcan, “Ben her zaman söylüyorum. Yıllardır kendimi ifade ediyorum. İlçe Merkez Başkanlığı’ndan bu yana hiç çizgim değişmedi. Ben Atatürk’ün tanımladığı anlamda, Türk Milliyetçisiyim. Ulus milletten yanayım. ‘Türk Milliyetçisiyim’ derken etnik olarak sadece Türklerden bahsetmiyorum. Türk Milleti’nin unsurları olan, Türkler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Lazlar, Boşnakları da kastediyorum. Bunların hepsini Türk Milleti’nin bir parçası olarak kabul edip kendimi bu anlamda Türk Milliyetçisi olarak kabul ediyorum. Bir de ben sosyalist değilim. Ben Marksist değilim. Ben Maocu değilim. Ben kominist değilim. Ben sosyal demokratım. Benim sosyal demokrasiye olan inancım, okuduğum kendisini sosyal demokrat olarak nitelendiren yazarların yazdığı kitaplardan kazandım. ‘Arkadaşlarım kendilerine sosyal demokrat diyorlar. Ben de sosyal demokratım diyeyim’ diye diyerek değil. Ben üniversite yıllarında Kur’an-ı Kerim’in Türkçe mealini okudum. Sonra Hz. Peygamberimizin Hadis-i Şerif’lerini okudum. Orada gördüm ki aslında Allah-u Teala, kitabıyla ve ayetleriyle birlikte sosyal demokrat olmayı kullarına emrediyor” şeklinde konuştu.

“HZ. PEYGAMBER, DÜNYADA GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK SOSYAL DEMOKRATTIR”

Hz. Muhammed (s.a.v.)’nin en büyük sosyal demokrat olduğunu dile getiren Tanju Özcan, “Hz. Peygamber, dünyada gelmiş geçmiş en büyük sosyal demokrattır. Neden bunları söylüyorum? Sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri olduğunu söylüyorlar. Eşitlikten yana olmak, toplumsal dayanışmadan yana olmak... Bunlar sosyal demokrasinin temel unsurlarından bazılarıdır. Allah-u Teala, Kur’an-ı Kerim’de fitre vermeyi zorunlu kılmış. Zekat islamın şartlarından birisi zaten. Zengine ‘Malının 40’da 1’ini yoksul vatandaşlar ile paylaşacaksın’ diyor. ‘Kurban kesiyorsan paylar halinde insanlara dağıtacaksın’ diyor. Hz. Peygamber ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diyor. Bu söz bütün sosyal demokrasi ilkelerinin en temel sözüdür. ‘Ben sosyal demokratım’ diye kendimi nitelendirme sebebim Kur’an-ı Kerim, Hz. Peygamber, Allah-u Teala’nın emirleri ve Hadis-i Şerifler’dir” dedi.

“BENİM SOSYAL DEMOKRASİ ANLAYIŞIM İNANCIMDAN KAYNAKLANIYOR”

İnançlı bir insan olduğunu ve sosyal demokrasiden yana olduğunu dile getiren Başkan Özcan, “Ben inançlı bir insanım diye sosyal demokrat oldum. ‘Ben inançlı biriyim. Allah’a kayıtsız ve şartsız inanıyorum’ diyen kimsenin de sosyal demokrasiyi reddetmesini de ben doğru bulmuyorum. Bu bana göre yanlıştır. İnançlı bir insan sosyal demokrattır. Mili görüşçüler kendilerini ‘Milli Görüşçü’ olarak tanımlıyor ama Milli Görüş de sosyal demokrattır. Sosyal adaletten ve toplumsal dayanışmadan yanadır. Benim sosyal demokrasi anlayışım inancımdan kaynaklanıyor” diye konuştu.

“BOLU’DA 150 AİLEYİ KARDEŞ AİLE YAPTIK”

Bolu Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Kardeşlik Köprüsü’ projesinin, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Mekkeli ve Medineli insanlar arasında kurduğu ‘Kardeşlik Köprüsü’nden esinlenilerek kurulduğunu dile getiren Başkan Özcan, “Eşitlik, sosyal demokrasinin sosyal ilkelerinden bir tanesi. Hz. Peygamber, Hz. Ebubekir’in kölesini azad ediyor ve  onu yol arkadaşı olarak nitelendiriyor. Hicret Dönemini biliyorsunuz. Mekke’deki müşrikler Müslümanları Medine’ye sürgün etmişlerdi. Hz. Peygamber, Medine’nin zengin aileleri ile Mekke’de malını ve mülkünü bırakmış ve fakirleşmiş insanlar kardeş aile haline getirdi. Hz. Peygamber, her Medineliye ‘Her Mekkeliyi kardeş aile olarak seçeceksiniz. Malınızı ve mülkünüz bununla paylaşacaksınız’ dedi. Bizim ‘Kardeşlik Köprüsü’ projesi tam bundan esinlenerek getirildi. Biz Bolu’da 150 aileyi kardeş aile yaptık. Bu bizim inancımızın gereği” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL DEMOKRAT OLMAK ALLAH-U TEALA’NIN EMRİDİR”

İnsanların sosyal demokrasinin ne olduğunu anlamak için Kur’an-ı Kerim’i, Allah’ın emirlerini ve Hz. Muhammed (s.a.v.) hadislerini okumaları gerektiğini dile getiren Özcan, “‘Ben ateistim’ diyen bir adamın sosyal demokrat olduğuna ben inanmıyorum. ‘Din bir afyondur’ diyen ‘Tatlı su solucanlarının’ ve ‘Marksistlerin’ sosyal demokrasi ile hiçbir yönlerinin bağdaşmadığını düşünüyorum. ‘Abdestli kapitalistler’ var. Namaz kılarken bile para düşünenler var. Servetlerinin bırakın 40’da 1’ini, 400 binde 1’ini bile zekat olarak vermeyenler var. Dolayısıyla sosyal demokrat olmak Allah-u Teala’nın emridir. Dünyadaki en büyük sosyal demokrat da Hz. Peygamber’dir. Sosyal demokrasinin ne olduğunu anlamak için Kur’an-ı Kerim’i okumaya davet ediyorum. Hz. Peygamber’in Hadis-i Şerif’lerini okumalarını öneriyorum. ‘Sosyal demokrat bir adam nasıl cami yapar?’ diyenlere ben sadece gülüp geçiyorum. Bu insanlar cahil. Kafası çalışmayan insanlar” şeklinde konuştu.

Haber: Adnan KARABULUT

banner11
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner14