EĞİTİME DAİR ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR...

Bolu'da bir süredir eğitim-öğretim veren Öncü Koleji'nin TED okulu olmasını sağlayacak olan Türkiye Eğitim Derneği Akreditasyon süreci başladı. Bu kapsamda okula gelen Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu gazetecilere ve öğrencilere açıklamalarda  bulundu.

10 BİN ÇOCUĞA BURS VERME HAYALİMİZ VAR

Pehlivanoğlu Türk Eğitim Derneği olarak 10 bin çocuğa burs verme hayalleri olduğunu ifade ederek, "Türk Eğitim Derneği olarak bir hayalimiz var. 10 bin çocuğa burs vermek. Bağımlı değil, bağlı olan çocuklar istiyoruz. Biz çocuklarımıza 2 şeyi öğretiriz. 1 nasıl bir eğitim verdiğimizi. Türk Eğitim Derneği'nin eğitim sistemi değerler ve ilkeler üzerine oturur. Değerler; inancı ve kültürü olmayan bir toplu yaşamaz. İlkeler; 21. yüzyılda mücadelemizde bizi başarılı kılacak Cumhuriyet kazanımlarıdır. Değerler ve ilkeler birbirinin rakibi değildir. Değerler ve ilkeler birbirini güçlü kılar. Biz çocuklarımıza ikinci bir şey daha öğretiriz. Aklınızı, vicdanınızı ve cüzdanınızı kimseye emanet etmeyin. Bizim öğrencilerimiz Türk Eğitim Derneği'ne bağımlı değil, bağlıdırlar. Onlara bağımlı olmayı öğrettiğimiz birinci yer vatanları ve bayraklarıdır. İkinci yer ise anne, baba ve kardeşleridir. Bizim hayalimiz 10 bin çocuğa nitelikli burs vermek. 10 bin çocuğun yaşamının 1 milyon çocuğun hayatını değiştireceğini düşünüyoruz. O 1 milyon çocuğun da ülkenin kaderini değiştireceğine inanıyoruz. Ülkenin neresinde doğarsa doğsun, ailelerinin düşünce tarzı, hayat ve yaşam tarzları ne olursa olsun, ülkesinin toprağını ve insanını sevmek şartıyla bu çocuklar bizim için kutsaldır." dedi.

TÜRKİYE'DEKİ EN BÜYÜK ADALETSİZLİK EĞİTİMDEDİR

Türkiye'deki eğitim sisteminde parası olanla olmayan arasında bir uçurum olduğunu altını çizen Pehlivanoğlu, "Türkiye'deki en büyük adaletsizlik eğitimdedir. Parası olanla olmayan arasındaki uçurumun gerçekleştiği en büyük yer eğitimdir. Eğitim dediğimiz sürecin sonunda maalesef çocuklarımıza verdiğimiz diplomaların çoğu altındaki kağıttan daha değersizdir. Bu bir siyasi parti görevi değil. Bu bir millet görevidir. Maalesef bizim gibi kalkınmaya çalışan ülkelerde akıllı öğretmen gerekirken, birileri gelir size akıllı tahta çakar. Önce yapmamız gereken şey yetkin, disiplinli öğretmen kitlesidir. İkincisi çıktıya dayalı, amcalara ve dayılara dayalı olmayan öğretmenlerin kariyer yolculuğudur. Eğitim sistemimize baktığımız zaman, çıktılarımıza baktığımız zaman, uluslararası sınavlara baktığımız zaman, bu kadar sınav odaklı olmamıza rağmen 4 işlemi bir araya getirmekte bile sıkıntı çeken bir nesil yetiştiriyoruz." diye konuştu.

GENÇ NÜFUS BÖYLE GİDERSE FIRSAT DEĞİL, BÜYÜK BİR TEHDİTTİR

Pehlivanoğlu, genç nüfusun bu şekilde giderse ileride Türkiye için fırsat değil, büyük bir tehdit olduğunu belirterek, "Biz Türk Eğitim Derneği olarak hep söylüyoruz. Genç nüfus böyle giderse Türkiye için bir fırsat değil, büyük bir tehdittir. Çünkü bir nüfusu yetiştirirseniz üretici olur ve kitle olur. Bir nüfusa sadece üzerinde mezuniyeti yazan bir diploma verirseniz o bir yığın olur ve tüketim toplumu olur. Ne kadar tablet harcadığınıza bakılır. Ne kadar son model telefon tükettiğinize bakılır." ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN DEĞERİ ANLAŞILDI

Pandemi sürecinde başlayan uzaktan eğitimin, yüz yüze eğitimin yerini tutmayacağını söyleyen Pehlivanoğlu, "Uzaktan öğretimin her şeyin yerini alacağı gibi bir yalanla karşı karşıyayız. Biz internetten eğitim veren büyük firmalarla yaptığımız görüşmelerde 'Dünya buna mı gidiyor?' diye kendilerine sorduğumuz zaman aldığımız cevap şu; 'Hayır, yüz yüze eğitimin değeri anlaşıldı' diye cevap geliyor. Ama çok büyük miktarda herkes büyük teknolojik yatırımlar yapıyor. Aynı bugün tabletlerin olduğu gibi. Bu teknolojik yapılar da bir yıl sonra çöp olacak. Tabi ki bunlardan faydalanmalıyız." diye konuştu.

AMERİKA'NIN EN PAHALI OKULLARINDA KARA TAHTA VAR

Selçuk Pehlivanoğlu, Türkiye'de velilerin okulun niteliğinden çok, materyallerin niteliğine önem verdiğini belirterek, "Amerika'nın en pahalı okullarına beni götürdüler. Okulların yıllık ücreti Harvard'tan pahalıydı. 70-80 bin dolar civarındaydı. Sınıflarında kara tahta vardı. Bizde artık velimiz geldiği zaman 'Akıllı tahta var mı?' diye soru soruyor." şeklinde konuştu.

HER YER AÇIK OKULLAR KAPALI

Pandemi sürecinde eğitimde yaşanan kayıptan bahseden Pehlivanoğlu şunları söyledi:

"Bu ülkede eğitim sisteminden dolayı çok kayıp nesil veriyoruz ama merak etmeyin pandemiden dolayı kayıp nesil vermeyiz diyordum. 61 günlük bir eğitim kaybı, 3 haftalık telafiyle ortadan kaldırılabilir diye iddia ediyordum. Fakat geldiğimiz süreçte ortaya çıkan gerçek; her yer açık, okullar tamamen kapalı. İkinci dünya savaşında okulların kapanmasından dolayı ülkenin ekonomik kayıpları açıklanmış. Şimdi burası için de hesaplandı. Dezavantajlı grup çok büyük bir riskle karşı karşıya. Yaklaşık 1 yıllık eğitim kaybıyla karşı karşıya. Dezavantajlı grup sadece engelliler değil 15 yaş altıdır. 15 yaş altına uzaktan öğretimle bir şey yapamazsınız. Uzaktan öğretim yetişkinler içindir. Hibrit bazı dersler verebilirsiniz, teknolojinin getirdiği bazı şeyler yapabilirsiniz. Ama bu sınırlıdır. Kazanımlar açısından sınırlıdır. Maalesef bu süreçteki kazanım kaybı çok büyük bir kayıpla karşı karşıya kalmamızı sağlayacak."
 

banner11
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner14