DEV PROJENİN TEMELİ ATILDI...

Haber: Beyza Nur GÜNAY/Bolu Takip Gazetesi

Bolu Belediyesi İş Merkezi Temel Atma Töreni ve Demokrasi Meydanı açılış töreni gerçekleşti. Gerçekleşen törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, TBMM İdari Amiri ve CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, İYİ Parti Bolu İl Başkanı Ahmet Örnekbaş, CHP Bolu İlçe Merkez Başkanı Ersan Türkoğlu, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, Kıbrıscık Belediye Başkanı Emin Tekemen, Bolu eski Belediye Başkanı Yüksel Ceylan, STK’lar, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“BOLU İÇİN GÜZEL BİR PROJE”

Temel atma töreninde açılış konuşmasını yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bugün güzel bir günde Bolu için güzel bir proje için temel atma töreninde bir araya geldik. Biz güllük gülistanlık bir belediye devralmadık. Oldukça fazla borcu olan bir belediye devraldık. Gelirinin yaklaşık 1 buçuk katı kadar borcu vardı. Şirket ile birlikte 461 milyon TL borçla devraldık belediyeyi. Şuanki borcumuz 267 milyon TL’ye düştü. İlk kez gelirimizin altına düştü. Geçen yıl tasarruf tedbirleri uygulamak zorunda kaldık. Bunun sonucunda tarihimizde ilk kez bütçemiz 56 milyon TL gelir fazlası verdi. O gelir fazlası 2020 yılında ön görmediğimiz Covid döneminde bizim rahat nefes almamızı sağladı” diye konuştu.

“EN FAZLA HARCAMA YAPAN BELEDİYE BOLU BELEDİYESİ OLDU”

Covid-19 döneminde Bolu Belediyesi olarak yaptığı çalışmalardan bahseden Başkan Özcan, “Covid döneminde bütçesine göre en fazla harcama yapan belediye Bolu Belediyesi oldu. Dezenfeksiyon işlemlerine ilk vaka görülmeden önce başlamıştık. Bütün okullar ve kamu binaları defalarca dezenfekte edildi. O dönemde tam 30 bin adet gıda kolisi dağıttık. Şu ana kadar dağıttığımız maske sayısı 2 milyona yaklaştı. Bu süreçte 65 yaş üstü vatandaşlarımızın tamamı arandı. Taleplerinin yüzde 97’si de belediyemiz tarafından gerçekleşti. Covid sürecinde yaptığımız su indirimi ile 7 milyon TL Bolulu vatandaşlarımızın cebinde kaldı. Yine toplu taşımaya Türkiye’de en çok destek veren belediye biz olduk. Hala daha bu desteğimizi toplu taşımaya sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

“BU SENE BAZI REKORLAR OLDU”

Bolu Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları anlatan Tanju Özcan, “Bu sene bazı rekorlar oldu. Bolu Belediyesi olarak tarihimizde en fazla bir senede 9 park yapmışız. Ama bu sene 25 adet yeni parkı tamamladık. Önümüzdeki yıl da yaklaşık 20 adet ayrı park yapacağımızın müjdesini şimdiden verebiliyorum. Bu parklar sayesinde Bolu’muz yaklaşık 120 metre kare yeşil alan kazanmış oldu. Fen İşleri Müdürlüğümüz hedeflerini tamamen tutturdu ve hatta aştı. Bu süreçte hiçbir projemizi askıya almadık. 40 adet dönel kavşak yaptık. Şehirde doğru dürüst trafik ışığı kalmadı ve trafik kazası azalan tek il Bolu oldu. 200 bin metre kare kilitli parke taşı döşedik. 22 bin kilometre uzunluğunda kanalizasyon ve yağmur suyu hattı döşemiş olduk. 19 ay boyunca 83 kilometrelik yeni yol açtık. Geldiğimiz zaman Bolu’nun en önemli sorunlarından birisi çöp sorunu idi. Yani yüzde 13,7 bir şikâyet oranı vardı. Son yaptığımız araştırmada bu şikayetler yüzde 4,7’ye kadar düştü. Bu anlamda da iyi gittiğimizi düşünüyorum. Uzun süre Bolu’da tartışılan bir kanal vardı. Onun da kapatma iznini aldık ve yaklaşık 30 milyon TL’ye mal olacak bize. 2 buçuk kilometresi kapandı. Önümüzdeki yıl yapacaklarımız ile birlikte 8 buçuk kilometrelik alanı kapatmış olacağız” dedi.

YENİ BİR PROJEYİ MÜJDELEDİ

Biten projelerden ve hayata yeni geçecek projelerin de altını çizen Başkan Özcan, “Karadere Tüneli yapıldı diyorlar ama yalnızca açılmış. Normal bir tünel değil. Bunun iç kaplamasının yapılması gerekiyordu. İç kaplama tamamlanmak üzere. Ocak ayında tamamlanacak. DSİ’de çalışmalarını bitirince Karadere sularını Bolu’muza vermeye başlayacağız. 18 milyon TL’lik bir proje olacak. Biyolojik pis su arıtma sistemi tam 67 milyon TL’ye mal olacak. O da Bolu Belediyesi tarihinin en pahalı projesi olacak. Geçen sene sayın Genel Başkanımızın temelini attığı Orman Bölge Müdürlüğü binası bitti. Yarın da Orman Bölge Müdürlüğü’ne bunun teslimini yapacağız. Son olarak İş Merkezi’ni anlatmak istiyorum. Yaklaşık 4 yıldır bu halde. Biz geldiğimiz zaman burası ihale edilmişti. Ancak müteahhit vazgeçmişti. Burasının projesinde bazı değişiklikler yaptık. Burası ile kat karşılığı ihaleye çıktık. İhalede belediyemizin şirketi ihaleyi aldı. Yani kabaca söylersek. Burada yapılacakların yarısı bizim. Yarısı da belediyemizin şirketinin yüzde yüz hissedarı olduğu Bolu Bel. A.Ş. Seneye bu zamanlar bu bina tamamen kullanılır hale gelecek. Bunların bir kısmını belki satacağız. Bir kısmını da kiralayacağız. Bizim açımızdan Covid-19 dönemine rağmen verimli bir yıl oldu. 2021, 2022 ve 2023 yılı çok daha verimli olacak. Allah’a şükür gelirimiz ve giderimiz dengeli. Önümüzdeki yıl ise başka büyük bir projeye imza atacağız. Büyüksu’nun olduğu yerde ‘Cumhuriyet Bahçesi’ni yapacağız. 400 dönümlük bir alan olacak. Ben buraya geldiğiniz için herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Dualarını eksik etmeyin” diye konuştu.

“BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM KARDEŞİM”

TBMM İdari Amiri ve Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yeni bir belediyecilik anlayışı ile Bolu’da hizmet ettiğini vurgulayarak, “Kapatma döneminin yaşandığı pandemi döneminde Bolu Belediye Başkanı Sayın Tanju Özcan gerek yaptığı indirimler gerek vatandaşlara karşılıksız olarak yaptığı yardımlar ile Türkiye’de nüfusuna ve bütçesine göre birinci il olmayı başladı. Halkının yanında olduğu ve halkına destek verdiği için kutluyorum. TBMM’de en yakın çalışma arkadaşım olan Tanju Özcan’ın Bolu’ya getirdiği sosyal demokrat halkçı belediye için kendisini takip etmekten gurur duyuyorum, bunları size anlatmaktan da onur duyuyorum. Başarılarının devamını dilerim kardeşim” ifadelerini kullandı.

“MİLLETİMİZ NEYE İHTİYAÇ DUYUYORSA ONU VERECEĞİZ”

Temel atma ve açılış törenine katılan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, törende yaptığı konuşmada, “Bolu’da olmaktan gurur duyuyorum. 31 Mart’ta Türkiye’de bir şeyler değişti artık. Türk Milleti bir karar verdi ve yerelde bir şeyleri değiştirdiler. Doların yeşilini değil doğanın yeşilini seven insanlar göreve getirdiler. Rantı değil halkı düşünen insanlar göreve geldi. Bu anlayışa dur diyelim ve bizim çocuklarımızı yarınlarını düşünen insanları göreve getirdiler. Bugün bakıldığı zaman ekonomik büyüklük olarak yüzde 67’sine hitap ediyoruz. Aldığımız bu sorumluluğun farkındayız ve bu sorumluluk ile hareket ediyoruz. Sayın Başkanımız Tanju Özcan, birçok hizmete Bolu’da imza attı. Hem bütçe denkliği ile hem de tasarrufu önemseyen hizmetleri ile çok değerli Bolulularımıza hizmet etti ve sorunlarını çözdü. Bizim bu millete bir borcumuz var. Onu da yerine getireceğiz. Mega projeler ile işimiz yok. Paraları israf etmek gibi bir niyetimiz de yok. Milletimiz neye ihtiyaç duyuyorsa onu vereceğiz. Mega proje diye anlattıkları her projeler çöp oldu. O yüzden bütün belediye başkanlarımız vatandaşlarımızın en önemli sorunları ile ilgileneceğiz” dedi.

“YERELDEN BAŞLATTIĞIMIZ BU İKTİDARI GENELE DE TAŞIYACAĞIZ”

Torun, “Sayın Başkanım daha önce Milletvekili olarak hizmet ediyordu. Şimdi ise bütün zamanını, bütün enerjisini Bolu Belediye Başkanı olarak harcıyor ve vatandaşlara hizmet etmeye devam ediyor. Biz Ankara’dan gördüğümüz zaman gururlanıyoruz. Bende geçmiş dönemlerde belediye başkanlığı yaptığım için onun gayretini ve nelere göğüs gerdiğini en iyi ben anlıyorum. Bir buçuk yıl içerisinde çok iyi hizmetler yaptı. Biz her gün pandemi döneminde belediyelerimizden veriler istiyoruz. Her gün neler yapmış diye bakıyoruz. Bu sıralamaları yaptığımız zaman en başarılı süreci yöneten belediye Bolu Belediyesi oldu. Ben sayın Başkanımı kutluyorum. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok selamları var. İnşallah burasının açılışında beraber oluruz. Biz inanıyoruz ki ayrıya gayrıya düşmeden bu ülkede kardeşçe yaşayacağız. Bu ülkenin nimetleri herkese yeter. Herkese çok teşekkür ediyorum. Yerelden başlattığımız bu iktidarı genele de taşıyacağız ve birlik içerisinde yaşayacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından temel atma töreni için dua eşliğinde butonlara basan Torun, Göker ve Özcan ardından Demokrasi Meydanı’nın açılışını yaptı. Açılış için kurdele kesen Özcan, Torun ve Göker ardından Demokrasi Meydanı’nı gezdiler.

Demokrasi Meydanı gezisinin ardından Bolu Belediyesi İş Merkezi inşaatında da incelemelerde bulunan CHP’liler temel atma törenini sonlandırdı

banner11
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner14